Psychologia

Na co mi to?

W życiu, na co dzień podejmujemy wiele różnych działań. Bardziej lub mniej szkodliwych dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Palenie papierosów to tylko wierzchołek góry przykładów, które mogę przytoczyć. Czasami odszukanie w naszym życiu działań, które są szkodliwe (na pierwszy rzut oka) wymaga dłuższej refleksji i zastanowienia się nad działaniami, które podejmujemy. Bo część z nich jest po prostu podejmowana nieświadomie. Jednak poza zajrzeniem wgłąb siebie warto zadać sobie jedno ważne pytanie….

Po co mi to?

Ktoś może powiedzieć, że palenie papierosów jest czymś bardzo szkodliwym, że samookaleczanie nie jest sposobem na rozwiązywanie swoich problemów, że anoreksja czy bulimia są prostą drogą na cmentarz, że fakt braku chęci podjęcia pracy jest godna napiętnowania. Być może nawet zajadanie na śniadanie, obiad i kolację fast foodów i kolejnej porcji ciastek i czekolady wydaje się dla większości czymś niepojętym (zwłaszcza w erze bycia “fit”). Ale teraz spójrzmy na te wszystkie przykłady z nieco innej perspektywy. Z perspektywy użyteczności.

Niedawno odbyłam na temat użyteczności niektórych działań w moim życiu ciekawą rozmowę z moim przyjacielem. Drażni mnie coś u siebie i zastanawiam się, w jaki sposób to zmienić. Potem jednak, po dłuższej refleksji, okazuje się, że chwilowo nie ma sensu tego czegoś zmieniać. Dlaczego? Bo mi się to przydaje.

Spójrzcie jeszcze raz z perspektywy użyteczności na przykłady, które podałam. Palenie fajek – pomaga i ułatwia rozwijanie relacji towarzyskich (bo przecież najciekawsze rozmowy są właśnie na fajce), rozładowuje napięcie, stres. Anoreksja/bulimia – w rodzinie, gdzie rodzice się kłócą, chcą się rozwieść jest dziewczynka cierpiąca na anoreksję. Jej choroba pochłania kochających rodziców do tego stopnia, że zapominają o kłótniach i skupiają uwagę na córce, wspólnie jeżdżą do lekarza, dbają o nią, a dziewczynka ma pełną rodzinę (anoreksja/bulimia scaliła rodzinę, choć tylko pozornie, ale jednak). Bezrobocie na życzenie – zasiłek, 500+, pomoc od rodziny, nie muszę brać odpowiedzialności za rachunki i inne “dorosłe rzeczy”, bo inni biorą to na swoje barki (powiedzmy, że nasz “model” w tym przykładzie dostaje więcej pieniędzy za nicnierobienie niż za podjęcie pracy i mieszka z rodzicami). Objadanie się fastfoodami (pomimo, że waga i stan zdrowia wskazują wyraźnie na cukrzycę, miażdżycę itp.) – ukojenie swojego cierpienia psychicznego poprzez dostarczenie sobie czegoś, co sprawia przyjemność, odsuwa na chwilę myśli, o tym, co trudne lub niewygodne.

Zrozumienie istoty zachowań innych trochę nas stopuje w ocenianiu ich. A nam samym wskazuje, co potrzebujemy w swoim życiu na tę chwilę zmienić, a co na ten moment nam się przydaje. Warto zastanowić się, czy nie wpadliśmy w błędne koło zachowań i przekonań, które warto w końcu przerwać, żeby po prostu żyć lepiej. Na zasadzie: jestem taka gruba — pocieszę się ciasteczkiem, tylko ono mnie rozumie — jestem taka gruba, zjem jeszcze jedno…

Jeśli analizując nasze zachowania dojdziemy do wniosku, że są użyteczne, nie podejmiemy próby ich zmiany, bo nie widzimy takiej potrzeby. Pamiętajcie jednak, że coś, co przydaje się dziś może okazać się dla nas zbędne za 2-5-10 lat i właśnie wtedy będzie dobry moment na to, żeby nad tym popracować. Wiele naszych użytecznych zachowań wiązać się będzie z naszymi wartościami (dla kogoś, dla kogo ważna jest rodzina będzie podtrzymywać zaburzenia jedzenia, dla kogoś kto ceni kontakty towarzyskie palenie będzie pomocne itd.). Ale żeby nie było tak pięknie i kolorowo po analizie użyteczności swoich zachowań, na koniec, trzeba zastanowić się jeszcze nad malutkimi szczególikami – czy za 2-5-10 lat nadal chcę tak funkcjonować? Czy jest to użyteczne na dłuższą metę? Czy w ostatecznym rozrachunku moje zachowane poprawia mój dobrostan? Czy swoją wartość mogę podtrzymywać w inny sposób?Jeśli na odpowiedzieliście sobie przecząco jest do dla Was sygnałem do poszukiwania innych rozwiązań 🙂 Ale przecież sami to wiecie 🙂

Mam nadzieję, że udało mi się “naukowy bełkot” przedstawić w sposób zrozumiały i użyteczny 😉
Życzę Wam pięknego dnia 🙂 Będzie mi miło, jeśli zostawicie po sobie jakiś ślad 🙂

Please follow and like us:
error

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Napisz do mnie
Facebook
Facebook
Instagram